Decyzją niemieckich władz okupacyjnych z 1940r. rozpoczęto budowę wojskowego lotniska na granicy miejscowości Zendek, Ożarowice i Pyrzowice w woj. śląskim. Było to lotnisko doświadczalne Luftwaffe. Znajdujące się w Zawierciu zakłady lotnicze Luftwaffe wykorzystywały lotnisko do testowania samolotu przechwytującego o napędzie rakietowym Me-163 Komet
W związku z tym lotnisko było pod specjalnym nadzorem i posiadało kilka stref bezpieczeństwa. Aby ułatwić poruszanie się w poszczególnych strefach wprowadzono metalowe
identyfikatory-przepustki. Na awersie kolory oznaczały strefy bezpieczeństwa, do których posiadacz przepustki miał dostęp, a na rewersie wytłoczono numer, dzięki któremu można
było sprawdzić dane osobowe właściciela.
Na zdjęciach poniżej: oryginalna metalowa przepustka wraz z numerem, jej komputerowa rekonstrukcja oraz samoloty Messerschmitt Me-163B-1a Komet, Messerschmitt Me-262 Schwalbe, które również z tego lotniska wykonywały zadania bojowe na froncie wschodnim.
Po zebraniu materiałów opracowałem historię i budowę samolotu Messerschmitt Me 163 Komet, którą zamieściłem w poniższym dokumencie PDF:
przepustka - rewers
przepustka - awers
komputerowa rekonstrukcja
Messerschmitt Me-163B-1a Komet
Messerschmitt Me-262 Schwalbe
W 1942r. lotnisko otrzymało nazwę Udetfeld na cześć niemieckiego asa lotnictwa z I wojny światowej gen. Ernst'a Udet'a (popełnił samobójstwo w listopadzie 1941r. - dzisiaj wiadomo, że w proteście przeciwko polityce Hitlera).
Lotnisko posiadało 3 pasy bazaltowo-asfaltowe wybudowane na planie trójkąta. Pas na kierunku E-W był pasem zasadniczym ze względu na często wiejące wiatry zachodnie.
Do roku 1948 lotnisko było zarządzane przez Armię Czerwoną.
W latach 1949 - 1951 lotnisko było rozbudowywane i modernizowane już przez władze polskie.
Poniższa komputerowo wykonana wizualizacja ukazuje prawdopodobne ułożenie i długość pasów startowych lotniska w latach 1940 - 1945. Istniejąca wówczas infrastruktura została wyburzona w okresie powojennym.
Obecnie działający pas startowy został zaznaczony na żółto. Na zielono zaznaczono pas średni, natomiast kolorem niebieskim obramowany został pas krótki:
lotnisko w latach 1940 - 1945